fbpx
tren

Septemar Mobilya

Septemar Mobilya
Septemar Mobilya

Septemar Mobilya; Karabudak Mühendislik olarak 2 yıl önce Cevval otomatik sprey makinesi ve entegre UV kurutma yükleme ve boşaltma hattı kurulumu için Kama makine markamızı tercih eden megayat iç tasarımının öncü markası Septemar Mobilya ile sektör üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sorulan tüm sorulara içtenlikle cevap veren Septemar Mobilya Firma Sahibi Korkut Seçkin Bey ürünlerimizden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Karabudak makine yönetim kuruluna ve tüm Kama çalışanlarına teşekkürlerini iletti. Biz de bu keyifli sohbet için Karabudak Ailesi adına kendisine teşekkür ederiz. Şimdi Septemar ile lake cila makineleri hakkındaki bilgileri de içeren keyifli sohbetimizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

KAMA – Korkut Bey, Merhabalar. Bugün bizi burada konuk ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Biz öncelikle sizi yakından tanımak istiyoruz. Korkut Bey kimdir? Nasıl bu işlere girmiştir? Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

KORKUT ŞEÇKİN – Hoşgeldiniz, Merhabalar. Ben Korkut Seçkin, Yat mobilyaları imal eden Septemar firmasının kurucusu ve sahibiyim. 24 yıldır bu sektördeyim, bu mesleği yapıyorum.Kadıköy Anadolu Lisesi mezunuyum. Üzerine Teknik Üniversite’de endüstriyel ürün tasarımı okudum, onun üzerine Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık masterı yaptım 2000 senesinden beri de bu işi yapmaktayım 16 yıl önce Septemar firmasını kurdum. Bugün burada 110 tane dahili 40 tane taşeron olmak üzere yaklaşık 150 kişilik kadromuzla bu işi yapmaktayız. Türkiye’de bu konuda öncü bir firmayız diyebilirim. Dünya’da da önemli firmalardan biriyiz. Kendi sektörümüzde inşallah daha da öncü firmalardan biri olabiliriz. Hedeflerimiz büyük bu noktada.

KAMA Peki Septemar’ın dönüm noktası neydi? Sizde nasıl başladı Septemar serüveni?

KORKUT ŞEÇKİN – Çok dönüm noktası var Septemar’ın. Septemar aslında bir ideolojiyle başladı. Ticari bir düşünceye değil de daha çok bir ideolojiyle başladı Septemar. Şu ideolojiyle başladı. Septemar çalışan memnuniyetinin de müşteri memnuniyeti kadar önemli olmasının toplam kaliteyi ve verimliği ve mutluluğu. Daha doğrusu mutluluğun artmasının toplam kalite ve toplam verimliliğin artmasına katkısının olacağı düşüncesi ile kurulduk. Bu noktada Septemar müşterisi her zaman Septemar’ın baştacı oldu, her zaman çok önemli bir gerçeği oldu. Septemar’ın müşterisi ama aynı zamanda çalışanları da her zaman önemliydi. Zaten çalışanları da uzun senelerdir Septemar’da çalışan insanlardan oluşur. Bu nedenle Septemar’a büyük aile diyerek ailenin bir parçası olarak çalışırlar.

– Çalışan demeyeyim ben de arkadaşlarımız diyeyim,  mesai arkadaşlarımızı böyle görürüz. Bu felsefeyle başladık. Türkiye Denizcilik sektöründe her zaman önemli bir partner. Yat imalatında dünyada üçüncülük ve dördüncülük arasında gidip geliyoruz. Hatta son dönemde ikinciliğe doğru kaydık İtalya’nın arkasından. Biz Türkiye’nin bu konuda daha iyi bir ekol olacağını düşünüyoruz. Yani Türkiye günün birinde araba yapar, uçak yapar, yapsın

– Türkiye’nin herşeyi yapabileceğine inanıyoruz ama Türkiye halihazırda zaten gemi yapıyor. – Yat yapıyor. Bu konuda çok iyiyiz ve biz daha da iyi olabileceğimizi düşünüyoruz. Bir ekol olmak istiyoruz dünyada bu konuda söz sahibi olmak istiyoruz sektör olarak. Septemar’ın bu konuda yani Septemar ve Korkut’un sektöre olumlu katkılar yapması gerektiğini düşünüyoruz. Bir sorumluluk bilinciyle yaklaşıyoruz. Septemar’ın çok dönüm noktaları oldu kuruluşundan itibaren. Elbette. Şu bir dönüm noktasıydı:

– Septemar’ı kurduktan kısa bir süre sonra 2008 krizi dünyada başladı. O dönemde ayakta kalmak bizim için önemli bir şeydi. E biz teknolojiye yatırım yapmayı seven bir firmayız. – Biz olaylara da farklı bakmayı seven  bir firmayız. Yani benim aldığım bu tasarım eğitimi belki de şirketin bu noktada birçok kararında etkili oldu çünkü biz tasarım eğitiminde her şeye farklı bakmayı, olayları farklı yorumlamayı öğrendik

Böl parçala, yeniden tasarla gibi yani. Evet yani hani bunun devamında geleneksel yöntemler çok güzel şeyler ama dünya çok hızlı değişiyor. Son 20 sene. Ben üniversitede okurken rapido ile teknik resim çiziyorduk. Bugün artık Autocad bile çağdışı kabul ediliyor bir manada yani iki boyutlu çizimler bile geride kaldı, bugün artık CADCam entegrasyonu yaptık firmamıza ve CADCam ile üretiyoruz.

Bu değişimin önünde durmak mümkün değil artık. Yani interneti geldi artık bugün yapay zekadan bahsediyoruz Belki 20 sene sonra daha farklı üretim tesisleri göreceğiz üç boyutlu yazıcılardan bahsediyoruz, üç boyutlu tarayıcılardan bahsediyoruz. Önlenemez bir teknoloji şeyi var son 25 yılda var. Biz de bunları kullanmaya çalışıyoruz yapılmayanı yapmaya çalışıyoruz, olaylara farklı bakmaya çalışıyoruz ve bunun da olumlu dönüşlerini alıyoruz. Zorluklarını elbette yaşıyoruz ama olumlu dönüşlerini de alıyoruz.

Septemar Mobilya
Septemar Mobilya

KAMA – Harika, peki boyahaneyi geliştirmeye nasıl karar verdiniz? Elbette tasarım odaklı bir düşünceniz var.

KORKUT ŞEÇKİN -Şimdi biz hep şunu söyledik yatı gemiden ayıran şey mobilyadır. Yani yat evet bir şey yani gemide yüzüyor yat da yüzüyor ama yat insana özel yani yat su üstü bir saray.

– Farklı boylarında olan bizim yaptığımız yatlar da 40 metre ve üstünde megayatlar yapıyoruz. – Dünyada sayılı bu tekneler ve yatı en gemiden ayrıştıran şey mobilyası. Mobilyayı da en farklı kılan mobilyası çünkü mobilya insana özel bir şey. İnsanlar dokunacak, hissedecekler.

Müşterilerimiz buraya geldiklerinde gerçekten kaplamalı malzemeye de dokunuyorlar, cilalı malzemeye de dokunuyorlar. O şeyi hissediyorlar.

İnsanlar için en önemli duygu dokunarak hissetmek. Onun için cila bizim için olmazsa olmaz. Farkı hissettirebildiğimiz yer orası. Hem boyası hem verniğiyle o fark bizim için rekabetimizin kalitemizin Onun için cilada biz çok çok iyi olmak zorundayız. Yani bu bir tercihte bizim için bu bir zorunluk. Dolayısıyla cilanın çok iyi olma zorunluluğu boyahaneye daha dikkatli eğilmenize neden oldu.

KAMA – Peki otomatik boya makinesi partnerinizi seçtiniz. Sizinle bir çalışma yaptık Kama’yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. – Septemar olarak bizi tercih ederken nasıl bir metodoloji izlediniz? Yani sizin gibi örnekleri olan müşteriler sizin deneyimlerinizden yararlanabilir mi?

KORKUT ŞEÇKİN – Bizim için cilahane yatırımı çok önemli bir yatırım; çok da büyük bir yatırım. Hani maliyet olarak da ciddi bir yatırım, adım olarak da ciddi bir dım. Bizim aslında nasıl butik bir üretim yapıyor isek nasıl bizim müşterilerimiz çok standart üretimlerle ihtiyaçlarını karşılamıyorsa bizim gözümüzde cilahane yatırımı da benzer yani cilahane yatırımında bize özel çözümler bize özel dokunuşlar mutlaka gerekiyor.

Yani bu tamamen terzi üretimi gibi bir şey değil, butik üretim bir makine değil ama evet bize özel yapılan yerleri de var. Bu noktada Kama’nın yaklaşımı bizim için çok önemli. Bir defa yabancı markalara da biz baktık

Septemar Mobilya
Septemar Mobilya

ama herhangi bir fark görmedik. Yani Kama’nın geride kaldığı bir şey görmedik. Kama en az onlar kadar başarılı bu konuda da. Yani ellerinize sağlık biz de sizi tebrik ediyoruz bu arada. Bütün Kama ekibinin bize olan yaklaşımı, gerçekten bizim burada fabrikamızın yerleşiminden tutun da nihai üründe istediğimiz şeye kadar bizi dinlediler ve bize özel çözümlerle geldiler bize bizi dinleyerek bizim ihtiyacımızı gören çözümlerle geldiler. Zaten başarılı bir firma Kama. Kama’nın referansları sağlam, kendisi sağlam, kalitesi de ortada. Bize yaklaşımlarıyla tercih etmek konusunda uzun düşünmemize gerek kalmadı diyebiliriz.

KAMA – Çok teşekkür ederiz. Sağolun. -Peki Septemar ve Kama olarak yaptığımız otomatik boya hatları ya da ilave üretim hatları ne kazandırdı?

Yani genel olarak baktığınızda Septemar olarak baktığınızda ben Kama Makine’yi Tercih ettim ama bu işte de çok iyi bir karar vermişiz, bravo dediğiniz bir yer var mı?

KORKUT ŞEÇKİN – Şu var biz kurulduğumuz günden beri her zaman en iyi işçiliği sunmaya çalıştık. ama elbette biz böyle kobi olarak bile değil, direk küçük işletme olarak 100 metrekarelik atölye olarak başladık. 16 senede buralara geldik. Çok iyi bir işçilik güzel bir adım ama bunun yanında çok iyi makinelerinizin olması gerekiyor, çok iyi hammadde kullanıyor olmanız gerekiyor, çok iyi bir teknolojinizin olması gerekiyor. Bunların hepsini birleştirdiğimizde kalitenizi yükseltiyorsun Herhangi bir tek başına yeter olmuyor bu bize ne kazandırdı.

Bu otomatik boy bize ne kazandırdı bir defa standart bir kalite, sürdürülebilir bir kalite kazandırdı nihayetinde bu bizim  elle yaptığımız operasyonun bir üstünde olan bir operasyon yani alttaki bizim doldurmamızın daha başarılı olmasını, üstteki son katımızın daha homojen olmasını zımpara hatlarıyla beraber desteklenince finish kalitesinin çok daha iyi olmasını sağladı bize. Hız olarak muazzam bir hız sağladı.

Biz çok seri imalat yapan bir firma değiliz yani yaptığımız metrekareden, Hani bu imalat yapanlar çok çok altında ama zamana karşı her zaman mücadele eden bir firmayız ve o boya hakkında işte bugün atacaksa konvansiyonel sistemde 3 gün bekleyeceksin 4 gün zımapara sürecinin çok çok önüne geçtik. Yani biz gerçekten çok daha kısa bir zamanda ürünümüzün sonlandırabiliyoruz. Ve çok daha iyi bir kalitede işçilik sunuyoruz. Kalite zaman ve işçilik konusunda ve verimlilik konusunda bize muazzam katkısı oldu. Onun için çok mutluyuz bu yatırımımızdan.

KAMA – Teşekkür ederiz sağ olun. Otomatik boyama sistemine sahip olmak üretim kalitenizde neyi değiştirdi?

KORKUT ŞEÇKİN – Şöyle söyleyeyim bizde mesela en zor iş parlaklar. Parlaklar böyle çok da hoşunuza gitmez yani hani hoşunuza gitmez, tabi farklı göster yapmamız gerekir Ama böyle hani ürkerek yaptığınız bir iştir. Çok işçilik ve zaman harcarsınız. Yaparsın yaparsın sonra gelirsiniz sonucu beğenmediğinizde dönüşü çok ağır olur. Bunu da tabii zımpara marifetiyle çok daha temiz bir alt yüzey yakalıyoruz, çok daha güzel dolmuş bir alt yüzey yakalıyoruz. Biz bir de hep kontraplakla çalıştığımız için kontraplak alttan oynamaya devam eden bir malzeme yani kontraplak mdf’den çok daha zor bir malzeme.

Cila atmak, lake atmak için. Alttan güzel yüzey yakaladıktan sonra, son katlarda çok temiz geçişler yakaladık. Ve bu çok böyle şaka gibi bir zaman yakaladık. Yani o kadar hız oldu bitti ki her şey. 2 günde işleri bitti sonkat için 2 gün bekleyip ondan sonra detaylarını yaptık. O sonuç bizi çok mutlu etti. Artık biz müşterilere diyoruz parlak atalım isterseniz diyoruz yani mata mahkum kalmayın, parlak atalım, parlak yapalım diyoruz; o bizim için çok güzel bir şeydi.

Bu anlamda sürdürülebilirlik çok önemli. Biz 50 metre tekneyi yaklaşık 18 24 ay arasında teslim ediyoruz. Çok fazla parçası var Evet metrekaresi çok büyük, bir metrekare yaklaşık 500 metrekare bir yaşam alanı var çok detaylı bir işçilik var ve 18-24 ay içerisinde attığınız hangi parçanın hangisiyle yan yana geleceğini de her zaman denetleyemiyorsunuz. Sizin 3 ayda yaptığınız bir parça bazen 10. ayda attığınız bir parçayla yan yana gelebiliyor. Onun için aynı kalitenin devamlılığı orada önemli.

Yani Kama Makineleri insan faktöründen daha stabil bir kalite, sürdürülebilir bir kalite sunuyor.
Bize kalite manasında çok ciddi katkıları olduğunu söyleyebilirim.

KAMA – Peki müşteri portföyünde bir değişiklik yarattı mı size? Kama makinelerini adapte ettiniz üretiminize daha parlak yüzeyleri korkusuz bir şekilde kullanmaya başladınız. Bu değişim yarattı mı? Yani artık daha profesyonel işlere yönelebiliyoruz, daha rahat teklif verebiliyoruz diyebiliyor musunuz?

KORKUT ŞEÇKİN – Bu şöyle bir değişim yaratıyor. Biz en başından beri kaliteli üretim yapıyorduk ve kaliteli bir işçilik yapıyorduk. bunu teknolojiyle ve makineyle ne kadar desteklerseniz işiniz bir kat daha iyi oluyor yani bir yerde alet işler el övünür yani burada çok kıymetli bir işçilik makine marifetiyle teknoloji marifetiyle bunu  taçlandırmak istiyoruz. Bizim olduğumuz sektörde kalite olmazsa olmaz. En iyi Kaliteyi sunmamız gerekiyor ve bu en iyi kalite için ufak nüanslar büyük farklar yaratabiliyor. Şimdi bu elbette bizim elimizi güçlendiren kozlardan biri. Yani şu ana kadar bir dönüşünü aldık mı? Almadık ama bu bizim olduğumuz yeri güçlendiriyor diyebilirim.

KAMA – Kama Boyama makinelerinden kullanarak rekabet avantajı elde ettiğinizi düşünüyor musunuz ?

KORKUT ŞEÇKİN – Septemar açısından rekabet avantajı kuşkusuz var bir defa bahsettiğimiz gibi sürdürülebilir kalite.

Kalitenizi iyileştiriyoruz ikincisi zamanla ilgili. Çok daha planlanabilir bir zamana sahip oluyoruz.

Bunun iki tane avantajı var:  Cilada geçen zamanı oldukça kısaltıyor, onun dışında planlanabilir hale de getiriyor. Ciladaki dönüşler çok uzun zamana mal olabiliyor, şu anda o dönüşleri oldukça azalttı. çünkü artık çok daha hızlı bir süre olduğu için çok daha planlanabilir oldu. Sektörde kalite olmazsa olmaz ve artık herkes hemen istiyor istediği şeyi yani mümkün olduğunca az bekleme süresiyle bir an önce sahip olmak istiyor. Onun için hani zaman da da bizim elimizi güçlendiriyor, kapasitemizi artırdı makinadan sonra. Çünkü cila bizim için kritik petlerden biriydi, dar boğazlardan biriydi, orada bir rahatlama sağlayınca üretim kapasitemizi artırdık bu manada her manada bütün elimiz güçlendirdi

KAMA– Peki Avrupa pazarı açısından düşünürsek, daha işte Fransa Almanya Finlandiya ekseninde olan bir müşteri portföyünü bir anda daha üst segment İngiltere Amerika gibi pazarlara taşıdığını da söyleyebilir miyiz firma açısından?

KORKUT ŞEÇKİN -Yani zor bir soru oldu şöyle zor bir soru oldu, ben dediğim gibi biz firma olarak her zaman zaten rekabetçiydik yani şimdi sorunun cevabından şunun çıkmasından ürkerim. Makineyi almadan önce birazcık daha zayıftık, aldık daha şey olduk demem. Biz firma olarak zaten bizim prensibimiz her zaman daha da iyi yapmaktı. Biz mümkün olan en iyi müşterilere gitmek istiyoruz yani biz artık Türkiye’deki rekabetten ziyade Alman firmalarıyla daha ciddi rekabete girmek istiyoruz, bu bizim için atmamız gereken önemli bir adımdı, elimize almamız gereken önemli bir kozdu. Kama bunu bize sağladı diyebilirim.

KAMA– Harika. Kama Makine olarak bizim amacımız bütün çalıştığımız firmaların daha üst pazarlarda markalarını daha güçlü şekilde temsil etmelerini sağlayabilmek. Eğer üretiminize böyle bir katkı sunduysak bizim için çok büyük bir mutluluk.

Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

KORKUT ŞEÇKİN -Ben ayrıca Kama makinenin tüm çalışanlarına sizin nezdinizde teşekkür etmek istiyorum, biz bu birliktelikten çok mutlu olduk. Daha da farklı birlikteliklerimizin olacaktır diye umuyoruz. Çünkü bu beraber yola çıkılan bir yolculuk olarak bakıyoruz. Bu boy makineler almak, bunları beraber geliştirmek, yenilemek, geliştirmek. Biz şimdiye kadar bundan çok mutluyuz. Teşekkür ediyorum.

– Biz teşekkür ederiz tekrar, sağolun.

Call Now Button