fbpx
tren

DÜNYA SAĞLIK HAFTASI KUTLU OLSUN! 7 – 13 NİSAN

dünya saglık haftası

Dünya Sağlık Örgütü WHO’nun kuruluş anayasasının 1948 yılında yürürlüğe girdiği  gün olan 7 Nisan ve takip eden hafta  Dünya Sağlık Günü ve Haftası olarak kutlanmaktadır.

Merkezi İsviçre, Cenevre’de bulunan Dünya Sağlık Örgütü  7000’den fazla çalışanıyla, Birleşmiş Milletler sistemi içinde 194 üye Devletin katkılarıyla 6 büyük bölge ofisi ve 150 ülke ofisiyle uluslararası sağlığı yönlendirmekte ve koordine etmektedir.

İnsanların en yüksek sağlık standartlarından yararlanmaları gerektiği ilkesi ile; Bulaşıcı hastalıklar, ana-çocuk sağlığı, veri toplama-analiz etmek, sağlık idareleri-meslek örgütleri ile işbirliği kurmak, devletler-hükümetler ile sağlık hizmetleri için her türlü işbirliği yapmak, sağlık çalışanları, çalışma koşulları, çevre sağlığı gibi bütün sağlık unsurlarının iyileştirilmesine katkı sağlamak, sağlık alanında yapılan araştırmaları desteklemek, bilgi sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek temel amaçlarıdır.

2019 yılında sağlık haftası temasını “Evrensel sağlık kapsamı: herkes, her yerde” (Universal health coverage: everyone, everywhere) olarak belirleyen, “Herkes için Sağlık” (Health for All)  sloganı ile yola çıkan DSÖ sadece bir yıl sonra  ırk, din, siyaset, ekonomik veya sosyal durumdan bağımsız olarak tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan Coronovirus Covid-19 pandemisini öngörmüş müdür? 

Covid-19 hasta sayısının 1.3 milyonu geçtiği, 75 bin  kişinin hayatını kaybettiği, hayatın neredeyse durma noktasına geldiği dünyamız daha önce de defalarca olduğu gibi  bir kez daha salgın hastalıkla savaşıyor. 

Ancak, bu savaşta en önemli rol oynayanlar ise canlarını ortaya koyarak çok yüksek risk altında, gecelerini gündüzlerine katarak var güçleriyle fedakarca hizmet veren farklı  görev alanlarından tüm sağlık çalışanları…

Minnettarız, iyi ki varsınız.