fbpx

CORONA VİRÜSÜ / COVID-19 HAKKINDA

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür ve mutasyonla insanlara geçebilir. Coronavirus’ler soğuk algınlığından, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha ciddi hastalıklara neden olabilirler. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan bir çok coronavirüs (koronavirüs) mevcuttur.

Coronavirus’lerin insanlarda dolaşımda olan alt tipleri çoğunlukla soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. SARS yüzyılın ilk uluslararası sağlık acil durumu olarak 2003 yılında, daha önceden bilinmeyen bir virüs halinde ortaya çıkmış olup yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Yaklaşık 10 yıl sonra Coronavirus (koronavirüs) ailesinden, daha önce insan ya da hayvanlarda varlığı görülmemiş olan MERS  Eylül 2012’de ilk defa insanlarda Suudi Arabistan’da tanımlanmış; ancak daha sonra aslında ilk vakaların Nisan 2012’de Ürdün’deki bir hastanede görüldüğü ortaya çıkmıştır. 31 Aralık 2019’da Dünya Sağlık Örgütü  Çin Ülke Ofisi, Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirmiş ve 7 Ocak 2020’de de daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni Coronavirus (koronavirüs) COVID-19 olarak kabul edilmiştir.

Virüs solunum yolu ile  hasta kişilerin öksürme veya hapşırmalarıyla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir. Normalde hastalığı alan bir kişi, hasta olduğunun farkına varmadan ve belirtiler ortaya çıkmadan virüsü yaymaya başlayabilir. Burada, “inkübasyon dönemi” dediğimiz bir “kuluçka” dönemi vardır. Yeni corona virüsünün kuluçka süresi 2 ile 14 gündür.

Ateş, öksürük ve nefes darlığı, başlıca belirtilerdir. Ayrıca her türlü solunum yolu hastalığı belirtilerini dikkate almakta da yarar vardır. Burun akıntısı, halsizlik, vücut ağrısı da belirtiler arasında.  Yeni Coronavirus (COVID19) sorununun giderek büyüdüğü son günlerde bu virüsün solunum sisteminin yanı sıra göz tutulumu yapabileceğini ve hatta ilk bulguların gözde olabileceği de unutulmamalıdır.  Virüs çoğunlukla, ACE/2 proteininin en çok bulunduğu üç organ olan Akciğer, Kalp, Böbrek’te verdiği hasarlar neticesinde ölümcül hale gelmektedir.

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman doktorlar ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor. Bu yazı hazırlanırken  enfekte kişi sayısı 187.355 – hayatını kaybeden kişi sayısı ise 7.477 olarak duyurulmuştur.

Evet…  Dünyamız ve ülkemiz bulaşıcılığı bu kadar kolay ve yüksek bir virüs ile mücadele etmeye çalışırken, devlet ve kamu yönetimleri,  kurumlar, şirketler, bireyler ellerinden gelenin en iyisini yapma gayreti içindeler.

Bu bağlamda, Karabudak Makine KA.MA olarak biz de;

                Kurulduğumuz günden bugüne, sürekli olarak kendimizi geliştirmeyi, üretimini yaptığımız ahşap boyama, zımparalama ve kurutma makinelerimiz ile müşterilerimize en iyi hizmeti sunmayı, alanında uzman kadromuz ve ileri teknoloji ürünü makine yatırımlarımız ile üretimimizin her aşamasında kalite ve inovasyonu öncelemeyi kendimize misyon edindiğimiz için, günümüz Corona Virüsü şartlarında, Online Satış ve Online Teknik Destek Sistemimize her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulacağının bilincinde olarak VShigt Remote UZAKTAN DESTEK hizmetimizi hayata geçirdik.  Akıllı Telefon, Tablet veya Akıllı Gözlük ile bağlantı kurarak, dakikalar içinde ihtiyacınız olan desteği siz müşterilerimize sağlamaktan gurur duyuyoruz.

ETİKETLER: ,